Blanice – jak dále? Vznikne kvalitní návrh území – rozhovor, duben 2024

Rozhovor s PhDr. Markétou Pražanovou

Článek ve Vltavínu – duben 2024


Jako členka Stavební a rozvojové komise se podílíte na přípravě revitalizace areálu Blanice. Prosím popište alespoň krátce vývoj příprav, na jejichž konci by měla být nová moderní městská čtvrť.

Teď je to právě rok, kdy začali členové stavební komise společně s vedením města připravovat záměr komplexního rozvoje území, na kterém se nachází pět panelových domů ubytovny Blanice. Vypadá to jako dlouhá doba, ale jedná se o velmi složitou úlohu – jsou to 3 ha, které leží mezi rodinnými domy a paneláky, místo je zastavěné nevyužívanými objekty bývalé ubytovny, není dobře napojeno na centrum atd. Pokud chceme, aby zde v následujících letech vznikala příjemná obytná čtvrť, je třeba zvážit spoustu okolností a vytvořit si jasný názor na to, co je pro město a jeho obyvatele skutečně přínosné. Diskutovali jsme s dopravním inženýrem trendy parkování, s vedením COOP rekonstrukci prodejny, s developery jejich zájem o výstavbu, se statiky možnosti revitalizace panelových domů, se sociology demografický vývoj a požadavky na sociální byty i bydlení pro seniory, nezapomněli jsme na analýzu ekonomické výhodnosti rekonstrukce či novostavby, zdroje financování, etapizaci výstavby atd. To vše a mnohem více se podařilo shrnout do zadání pro urbanisticko-architektonickou soutěž, která by měla být vyhlášena už v červnu. Pro tuto soutěž bylo také nutné zajistit celou řadu nezbytných podkladů. Všichni členové stavební komise – Václav Čihák, Miroslav Husa, Jiří Kobera a Michal Kristen udělali ve spolupráci s městským úřadem a městským architektem obrovský kus profesionálně odvedené práce.

Diskutabilním tématem, které názorově rozdělovalo skupiny lidí, bylo bourat, či nebourat? Jak vidíte toto dilema?

Zachování všech panelových domů, nebo jen některých, nebo celková demolice. To je skutečně vážné téma, kterému se rovněž velmi intenzivně věnujeme. Jsme si vědomi, že s ohledem na udržitelnost a trend recyklace, snižování uhlíkové stopy atd. by stálo za to alespoň jeden panelový dům zachovat a pokusit se o jeho kultivovanou rekonstrukci – samozřejmě pod podmínkou získání dotace. Po analýzách odborníků se ukazuje, že zachovávat celý areál je naprosto nevyhovující. Nejen, že je rekonstrukce objektů na dobrý standard bydlení finančně velmi nákladná a s parametry ubytovny (nízké stropy, špatná akustika, komplikované dispozice atd.) velmi složitá, ale město by získalo v jednom čase velké množství bytů, které by se jen stěží daly všechny pronajmout či prodat. Zatím tedy panuje shoda na tom, že v příštím roce budou demolovány všechny budovy Blanice, kromě objektu č. 04 (který jako jediný stále slouží jako ubytovna). I tento objekt ale půjde s největší pravděpodobností v budoucnu k zemi – co s ním, necháváme zatím na soutěžících architektech, třeba se zachová.

S demolicí souvisí také nakládání s demoličním odpadem.

Demolice budov Blanice se pohybuje v řádech desítek milionů korun a odvoz suti a její skládkování tvoří další miliony. Jedná se tedy o velkou část rozpočtu města. Zvažujeme proto nyní, jak finančně co nejvýhodněji paneláky demolovat a recyklát využít.

Jsme před vyhlášením architektonicko-urbanistické soutěže. Jaká je přesně role občanů? Mohou vyjádřit své potřeby či názory ke zpracovanému zadání a nové výstavbě?

Máme připravenou pracovní verzi zadání pro urbanisticko-architektonickou soutěž, v níž vyzveme pět skvělých architektonických kanceláří (vybrány budou na základě předložených zkušeností), ke zpracování územní studie nové městské čtvrti. Na přelomu roku porota vybere tu nejlepší. V průběhu dubna bychom rádi získali názor na toto zadání od občanů města a zeptali se jich, co oni od nové čtvrti očekávají. Participační proces probíhá ve třech vlnách – vyjadřují se žáci a studenti místních škol – ti zpracovávají výstupy, které budou mít vernisáž v Sokolovně 23. 4. od 17 h. Dále proběhne 10. 4. v Komunitním centru setkání s vybranými občany – tzv. opinion leaders a samozřejmě také vyslechneme podněty od nejširší veřejnosti dne 23. 4. od 18 h v Sokolovně. Všechny nosné myšlenky budou zapracovány do stávajícího zadání soutěže, které bude dne 30. 4. prodiskutováno na prvním jednání odborné poroty soutěže. Do té se podařilo sehnat skvělé architekty – městskou architektku Tábora Kateřinu Čechovou, která má zkušenosti s obdobnou táborskou čtvrtí Dvorce, Petra Hornáta z Českých Budějovic, Jiřího Zábrana z Plzně, krajinářskou architektku Evu Jeníkovou z Prahy a ikonu slovenské architektury Stefana Polakoviče, který už v minulosti o možnostech Blanice s naším městem jednal. Všichni porotci mají bohaté zkušenosti právě s výstavbou obytných domů a čtvrtí. A samozřejmě v porotě zasednou zástupci města a další přizvaní odborníci a experti.

Co by měla nová čtvrť v zadání pro architekty zhotovující studii obsahovat?

Nová čtvrť má být navržena primárně pro věkovou skupinu, která z Týna odchází a rádi bychom ji zde udrželi – tedy 25-45 let. Rodiny s dětmi. Samozřejmě se počítá také se sociálními a startovacími byty a bydlením pro seniory. Ve čtvrti by v průběhu let mělo bydlet až 400 obyvatel v cca 150 bytových jednotkách, a to v bytových domech, viladomech a řadových domech – které se podle ekonomické rozvahy ukazují jako finančně nejvýhodnější. Rodinné domy zde nebudou, staví se v jiných rozvojových lokalitách. Důležitou součástí bude navření dopravy – přikláníme se k podoře trendu aktivní mobility, proto by měl být pohyb ve čtvrti, ale i její napojení na město, co nejlépe přizpůsobeno pěším a cyklistům. Auta jsou až na druhém místě. Samozřejmě se s nimi ale počítá, stejně jako s parkováním pro každý byt v nové čtvrti. A těšíme se na krásné veřejné prostory plné zeleně, v nichž budou všichni rádi trávit svůj čas.

Určitě se bude řešit ještě mnoho otázek: jak dlouho bude výstavba trvat, zvládneme stavební ruch a hluk, kdo výstavbu zaplatí?

Vedení města si je vědomé, že demolice je spojena s nepříjemným hlukem a prašností. Bude proto usilovat o co nejrychlejší kompletní demolici všech stávajících panelových domů (kromě objektu č. 04) a odvoz suti. Výstavba čtvrti bude poté probíhat po etapách v horizontu asi 10 až 20 let. Etapizace bude důležitou součástí soutěžních návrhů. Nejprve bude vystavěno cca 30-40 řadových domů v jižní části pozemku, pak se bude budovat dále. Čtvrť samozřejmě nemůže celou financovat město. Uvažuje se zatím jen o financování několika desítek nájemních bytů. Co se týče další výstavby, záleží na spolupráci s developery a dalšími investory, přístupu státu k nájemnímu bydlení a ke komunitnímu bydlení (formám družstevního bydlení), zlepšení situace ve stavebnictví, dotacích, dostavbě JETE atd. Proměnných je mnoho. Důležité je, že budeme mít kvalitní návrh území krásné moderní obytné čtvrti, který je pro koordinovaný rozvoj města zásadní. Na ten budeme moci kdykoliv reagovat a do něj budeme postupně doplňovat kvalitní výstavbu. Budeme připraveni na výzvy budoucnosti.